Вучић: Интервенисаћемо на акцизе како би избегли велики скок цена горива

Вучић: Интервенисаћемо на акцизе како би избегли велики скок цена горива

Подели:

БЕОГРАД – Председник Србије Александар Вучић изјавио је данас да ће се у наредних седам дана припремати начини како да држава интервенише и додатно заштити становништво због цене нафте и додао да ће се за почетак интервенисати на акцизе да би се избегао велики скок цена.

Вучић је за ТВ Пинк навео да у Србији постоји законско ограничење да се акцизе максимално смање на 20 одсто.

Ако је, рецимо, тих 200 динара за дизел, нама је 73 динара акциза. Ми имамо право по закону, да не бисмо урушавали своје јавне финансије, максимално да смањимо акцизу 20 одсто. Дакле, не можете више, то је на 15 динара. Ми прво морамо да уредимо да може влада да смањи, али морамо да донесемо законске измене јер у свету у којем влада рат и сукоби, ми морамо да овластимо владу да може да смањује акцизу, да смањује своје приходе, да се одрекне својих прихода да би људи живели нормално, да бисмо сачували људе од инфлације“, рекао је Вучић.

Донели смо одлуку да раст цене горива данас буде највише три динара

Председник Србије изјавио је да је донета одлука да се данас скок цена горива у малопродаји ограничи на највише три динара. Вучић је рекао за Пинк да су разматрали предлоге и министарстава и струке, који су логични, да данас цена дизела у малопродаји скочи за 15 до 20 динара а цена бензина нешто мање, али такође драстично.

„Донели смо одлуку да максимално повећање цена данас може да буде до три динара, да људи не осете, а да ми у наредних седам дана, до следећег петка у потпуности припремимо и законску регулативу“, рекао је председник Вучић.

Навео је да жели грађанима да каже да су његове прогнозе биле тачне и да се ствари дешавају другачије од онога о чему говоре и берзе и дешавају се у свету другачије од онога о чему говоре светски медији.

 

„Наиме, желим да обавестим грађане Србије да је ноторна лаж да се нафта нормално извози из заливских земаља, онога што они називају GCC (Државе чланице Савета за сарадњу у Заливу), дакле, најмоћнијих извозника нафте од Емирата, Катара, Бахреина, Кувајта и многих других земаља.

 

 

Ни један танкер није прошао Ормуски мореуз и Ормуски залив. Желим да то људи знају. Реч је о буквално неистинама које се шире у светским медијима да би се направио привид нормалности“, рекао је Вучић.

 

Продавце нафте молим за стрпљење, решићемо проблеме

Председник Вучић изјавио је да ће се због одлуке да гориво данас поскупи за највише три динара побунити продавци нафте и послодавци у Србији, али да их моли да имају стрпљења јер ће, како је рекао, држава у наредних седам дана решити проблеме.

 

“Sad ћете видети какву побуну ћете да имате код продаваца нафте и код послодаваца, делимично с правом, али њих молим да имају стрпљења. Ми ћемо у наредних седам дана решити те проблеме и део терета скинути са њихове грбаче“, рекао је Вучић за ТВ Пинк.

 

На питање о залихама нафте и о томе да се многи, слушајући шта он говори, плаше и да стварају залихе, Вучић је рекао да је држава и када није радила Рафинерија обезбедила уредно снабдевање.

 

„Ми сви треба да се плашимо, али људима смо и када нам није радила Рафинерија и када нисмо имали ништа, обезбедили уредно снабдевање. Сувише смо ми озбиљни људи и одговорна држава. И када то кажем, имаће људи овде и нафту и све. Много тешко ће бити за нас и много тешке ствари и операције ћемо морати да радимо да бисмо сачували квалитет живота људи и животни стандард људи. Није питање трошења резерви. Ви морате да имате резерве“, рекао је Вучић.

 

Он је додао да су у последње време допуњаване резерве. Вучић је навео да је веома важно да почне нафта да иде кроз Ормушки мореуз. „Људи морају да знају да ми бринемо да бисмо сачували квалитет живота људи у ненормалним условима, у ненормалном свету, у којем се ништа нормално више не догађа“, рекао је Вучић.

 

 

Бринемо о људима из Србије и из региона који се налазе на Блиском истоку

Председник Александар Вучић изјавио је да држава брине о људима из Србије и из региона који се тренутно налазе на територији Блиског Истока, који је захваћен ратом, и додао да за летове српских авиона има пријављених људи из више земаља региона.

 

На питање како коментарише то што Немачка наплаћује 500 евра својим грађанима за евакуацију из ратом захваћене зоне, док Србије не наплаћује ништа, Вучић је рекао да Немци раде оно што раде све земље на свету.

 

„Немци раде оно што раде све земље на свету. Ти хоћеш да вратиш неког и то хоћеш да наплатиш. Ми то не радимо. Зато што имамо и много оних који нису богатији, који су отишли тамо, неки трбухом за крухом, неки који су отишли тамо да се проведу на пар дана, па се враћају. Од‌једном су се нашли у небраном грожђу“, рекао је Вучић за Пинк.

 

Истакао је да је послат авион Ербас А330 у Дубаи, који ће да превезе 200 људи. Како је навео, Србија има захтеве за враћање из Катара, Бахреина и осталих земаља погођених сукобом.

 

„Нећете веровати, ми имамо из Катара захтеве од 350 људи. Бахреин 50-60 људи. Кувајт 50 људи који хоће да се врате. Ми, да смо Lufthansa, па не бисмо имали толике авионе. А сад смо почели да добијамо захтеве, људи су отишли на Сејшеле и Малдиве, па чекајте, па што се не вратите преко Истанбула или редовним линијама, када је постојао новац да се оде до Сејшела и Малдива, вратите се оданде, не може држава сад да лети до Сејшела и Малдива, посебно што нису у ратној зони, нема ни законски основ“, рекао је Вучић.

 

Велики интерес странаца за локалне изборе у Србији, брутално се мешају у наше

Александар Вучић изјавио је да је за њега зачуђујуће колики интерес странци показују за предстојеће локалне изборе у Србији у 10 локалних самоуправа и истакао да то само говори да се брутално мешају у наше унутрашње ствари.

 

„За мене је зачуђујуће да странци толики интерес показују за локалне изборе и то говори да њихова умешаност у наше унутрашње ствари и послове никада није престајала и да су увек не показивали само интерес, већ се брутално мешали у наше ствари“, рекао је Вучић за Пинк одговарајући на питање да прокоментарише велику заинтересованост странаца за локалне изборе који ће бити одржани 29. марта у 10 локалних самоуправа.

 

Сви су навалили, како је рекао, па се некако случајно нађу баш у местима где се одржавају ти избори.

 

„Није важно, нек потроше нешто пара у кафани, добро за наш БДП и то је то“, додао је председник. На питање какве су шансе СНС на тим изборима, Вучић је рекао да тренутно нема снаге да се бави тим, пошто ће се, како је истакао, наредних дана бавити важним пословима за државу.

 

„Сада имамо најважнија посла око државе и државних ствари и послова“, рекао је он.

 

Грађани желе да озбиљни људи воде промене

Вучић је изјавио да грађани Србије желе да озбиљни људи воде промене и истакао да изборе добија онај који разуме шта народ жели.

 

Вучић је за Пинк, одговарајући на питање како коментарише изјаву немачког новинара Михаела Мартенса да „уколико Орбан изгуби, не може Вучић да победи“ и то што су напади на њега још бруталнији што је геополитички потрес јачи, рекао да би желео да Мартенс буде више на страни Србије.

 

„Хвала Михаелу Мартенсу на лепим речима, пошто знам да ме не воли ни најмање, али се веома позитивно, колико сам видео у неким од Шолакових медија, изјашњавао о мојим интелектуалним способностима, те рекао да сам један од најпаметнијих политичара који је икада упознао. Он је један изузетно образован и паметан човек, а ја бих желео да он мало више буде на страни Србије“, рекао је Вучић.

 

Додао је да се наслушао тога ко ће да добија и ко ће да губи изборе.

 

„Изборе губи онај ко није успео да разуме потребе народа. А изборе добија онај ко разуме шта је то што народ жели, онај који је у стању да се мења. Када народ каже ‘ми хоћемо промене’, не каже народ ‘ја хоћу Кокановића за министра’, који је на негде петом или седмом месту такозване студентске листе“, рекао је Вучић.

 

Имена младића и девојака који су бранили Србију биће исписана златним словима

Председник је изјавио да су младићи и девојке, који су пре годину дана показали јуначки отпор терору и малтретирању грађана и борили се за очување институција и право на студирање, били кључ у одбрани слободе и независности Србије, додајући да ће то писати у историјским уџбеницима.

 

„Ти младићи девојке који су дошли тог дана и Милош, Владимир и Лука и многи други су направили историју. Успели су да се супротставе свим страним притисцима, револуционарном расположењу, силеџијама, онима који су на том истом месту ранили господина Богдановића из пиштоља, јер они када причају о насиљу, они заборављају да то насиље су само они примењивали, или готово само они, не рачунајући последња шамарања када су псовали и вређали црквене великодостојнике у Новом Саду“, рекао је Вучић за ТВ Пинк.

 

Он је оценио да је то што су млади људи урадили био херојски чин, а да ће њихова имена и дела остати записана златним словима у историјским уџбеницима и читанкама Србије јер су, како је истакао, спасили Србију од пошасти и пропасти.

Тагови:

Прочитајте још