БЕОГРАД – Председник Србије Александар Вучић изјавио је данас да је Амбасада Србије у Техерану оштећена од шрапнела и да није била мета напада и додао да ће се данас особље Амбасаде Србије у Ирану повући према Бакуу и Азербејџану.
„Амбасада је оштећена. Није наша амбасада била мета. Мета америчког напада је била база ‘Пасџар’, али наравно шрапнели и сви остаци оштетили су нашу амбасаду“, рекао је Вучић за ТВ Прва.
Навео је да је за грађане Србије који су у Ирану, а којих је у овом тренутку према званичним подацима 14, важно да ће се данас особље наше амбасаде повући према Бакуу и Азербејџану.
Ми смо урадили све према протоколу, документација ће бити уништена, запаљена у потпуности, све оно што би могло да остане било коме, у складу са процедурама, у складу са правилима. Наш амбасадор ће отићи данас до Бакуа са осталим људима из нашег дипломатског представништва, али ће се вратити на лично инсистирање у Техеран јер имамо један брачни пар са дететом тамо и желимо да помогнемо на сваки начин том брачном пару и да видимо како да урадимо све, јер је ту компликована процедура и ситуација па желимо да видимо како да тим људима помогнемо“, навео је председник Вучић.
Србија подржава мир, стабилност и поштовање Повеље УН
Председник Србије изјавио је коментаришући ситуацију на Блиском истоку, да Србија подржава мир, стабилност и чување и поштовање Повеље УН и свих резолуција УН.
„Мали број је таквих земаља у свету које на томе стварно инсистирају, јер је лицемерно када то слушате од бројних европских земаља које су прве погазиле Повељу УН, пре свега у случају Србије“, рекао је Вучић за ТВ Прва.
Он је одбацио поједине наводе из региона да је Србија подржала једну од страна у сукобу на Блиском истоку и поновио да Србија подржава мир.
„Израел је земља са којом смо веома блиски, увек ћемо бити, увек смо имали блискост са јеврејским народом, имамо стратешке односе са том државом у много сфера друштвеног живота, тако ће и остати. Наши пријатељи су увек били и Иранци, увек су подржавали територијални интегритет Србије“, рекао је Вучић.
Чим се отвори ваздушни простор на Блиском истоку послаћемо авионе по наше грађане
Александар Вучић изјавио је да ће држава послати авионе Ер Србије да врате назад у земљу српске држављане на Блиском истоку који желе да се евакуишу, чим се отвори ваздушни простор у том региону за цивилне летове.
Оног секунда када се отвори ваздушни простор, за свакога ко жели да се врати у нашу земљу, ми ћемо огроман новац да потрошимо и вратићемо те људе назад. Дакле, о сваком човеку бринемо, само што морате да будете рационални, Морате да се понашате одговорно и да разумете правила која постоје“, рекао је Вучић за ТВ Прва.
Додао је да држава прати ситуацију на Блиском истоку и да чека да се отвори ваздушни простор, да буде безбедно за авионе са путницима, па да пошаље авионе Ер Србије.
„Дакле, од тог секунда наши авиони, авиони једне успешне авиокомпаније, најуспешније у југоисточној Европи, каква је Ер Србија, полетеће за Дубаи и Абу Даби и вратиће све грађане који су заинтересовани за повратак“, рекао је Вучић и додао да ово важи и за друге земље у региону где има српских држављана, поготово у земљама Персијског залива.
Авиони Ер Србије спремни, али немогуће их слати јер је ваздушни простор затворен
Председник Вучић изјавио је да су авиони Ер Србије спремни за одлазак по грађане Србије у земље које су погођене сукобима на Блиском истоку, али да је немогуће да се шаљу авиони када је ваздушни простор затворен.
Вучић је за ТВ Прва рекао да се то односи на Уједињене Арапске Емирате, Манаму, Доху, Кувајт, Катар и све друге заливске земље, али је указао да је највише наших грађана у Абу Дабију и Дубаију.
„Што се тиче грађана Србије у Емиратима, ми заједно са многим европским земљама пратимо стање и сада да кажем како ствари реално стоје. Затворен је ваздушни простор и немогуће је када је затворен ваздушни простор да ви шаљете своје авионе“, истакао је Вучић.
План „Србија 2030“ бавиће се и унапређењем образовања
Председник Србије изјавио је данас да Србија мора да се посвети спровођењу озбиљних планова попут „Србија 2030“, који, како је истакао, није само списак инфраструтурних објеката који ће бити израђени, већ обухвата и унапређење образовања.
Вучић је изразио наду да ће пруга Београд – Будимпешта бити отворена пре краја месеца и додао да је то много важно, али је истакао да је много важније да бринемо о образовању наше деце.
„Ми смо годину дана буквално уништили нашу децу, себе, своју будућност. То је застрашујуће, у историји ће остати забележено да је једна земља радила директно против себе и то да је њен наставни кадар радио директно против деце и против њиховог знања и образовања. Пет дана када изгубите ненадокнадиви су, а не да изгубите пет или 15 месеци. Мораћемо да мењамо многе ствари, а то није само повећање плата, јер смо драматично повећали плате и повећаваћемо и даље, али морамо да променимо цео систем“, рекао је Вучић на ТВ Прва.
Додао је да се мора видети шта ће се радити и са конкурентношћу са неким страним кампусима, са дуалним образовањем.
„Морамо да видимо шта је то што ћемо стварно да направимо, а не да ли ћемо да имамо осам часова по 30 минута или шест часова по 45 минута. И о томе ће бити речи у овом плану“, рекао је председник Србије.
Танјуг
