Напади у више земаља Блиског истока упркос објављеном примирју; Иран: Нуклеарна електрана Бушер ради безбедно

Напади у више земаља Блиског истока упркос објављеном примирју; Иран: Нуклеарна електрана Бушер ради безбедно

Подели:

ТЕЛ АВИВ/ТЕХЕРАН – Напади су током ноћи и јутрос пријављени у више земаља Блиског истока упркос објави о примирју између Ирана и Сједињених Америчких Држава, пренели су медији и званичници.

Амерички медији наводе, позивајући се на израелског званичника, да Израел од јутрос наставља нападе на Иран, пренео је ББЦ. То се дешава упркос потврди Беле куће и Пакистана, који је посредовао у постизању прекида ватре, да је и Израел пристао на споразум о примирју.

У Израелу су пријављени напади у Јерусалиму, где новинари ББЦ-ја наводе да су „чули и осетили више експлозија“, док су становницима послата упозорења. У међувремену, у Бахреину је Министарство унутрашњих послова саопштило да су се огласиле сирене за узбуну и позвало грађане да потраже склониште.

Катарско Министарство одбране објавило је на друштвеним мрежама да су пресретнуте ракете које су биле усмерене ка тој земљи. Истовремено, Министарство одбране Уједињених Арапских Емирата саопштило је да се та земља суочава са ракетним нападима и долазећим дроновима из Ирана.

У Саудијској Арабији званичници цивилне заштите издали су најмање два упозорења у последња два сата, а већ након првог је, према објавама Саудијске дирекције цивилне заштите и новинара ББЦ-ја у Ријаду, издат сигнал да је ситуација безбедна.

Иран: Нуклеарна електрана Бушер ради безбедно упркос ракетним нападима
Нуклеарна електрана Бушер у Ирану наставља безбедно да производи струју упркос неколико ракетних напада америчких и израелских снага у њеној близини у протеклим недељама.

Како је наведено у саопштењу Канцеларије за односе са јавношћу тог постројења, електрана снаге 1.000 мегавати остаје у потпуности оперативна и доприноси националној електроенергетској мрежи, пренео је ирански Пресс ТВ.

Од почетка рада пре 12 година, Бушер је произвео више од 78 милијарди киловат-сати електричне енергије, смањујући емисију око седам милиона тона загађујућих гасова и гасова стаклене баште годишње.

Иранска нуклеарна агенција позвала је Међународну агенцију за атомску енергију (ИАЕА) да осуди америчко-израелске нападе, истичући ризик од радиоактивне контаминације и угрожавања регионалне безбедности.

Последњи напад догодио се у суботу ујутру када је пројектил погодио подручје близу јединице 1, али рад постројења није био поремећен. Иранска влада је нагласила потребу заштите цивилних нуклеарних објеката од војних акција и истакла је своју посвећеност мирнодопском коришћењу нуклеарне енергије, позивајући међународне организације да предузму мере против даљих напада.

 

Тагови:

Прочитајте још