Игуман манастира Ватопед Јефрем истакао је да је велики благослов што ће Часни појас Пресвете Богородице, који се чува у том манастиру на Светој Гори, данас бити на челу Спасовданске литије јер, како је рекао, појас “где год иде чини много чуда“ и навео да је манастир Ватопед много дао Србији јер је примио у своја недра Светог Саву који је одлазио у Хиландар увек са благословом манастира.
Кнез Лазар је 1386. године даровао Часни појас Пресвете Богородице манастиру Ватопед, о чему сведочи ктиторска фреска светог кнеза Лазара у припрати параклиса посвећеног Светом појасу, а игуман Јефрем истиче да је велики благослов то што Часни појас Пресвете Богородице има два дародавца јер се ради о два велика дела.
“Један велики део је дар Светог Лазара, кнеза Србије, а потом великомученика, а други део је дар византијског цара Јована Кантакузина. Дакле, они су дати у различитим временским периодима и то с једне стране даје смисао да је Божија промисао, наш тројични Бог, желео да Ватопед постане свеправославни Богородични центар заједно са два дародавца Светог појаса у истом манастиру и са седам чудотворних икона Богородице које тамо постоје, тако да је наш манастир заиста украшен чудотворним иконама Богородице и часним појасом“, рекао је игуман Јефрем у интервјуу за СПЦ, пренео је РТС.
Навео је да је позив патријарха СПЦ Порфирија упућен манастиру Ватопед прихваћен са задовољством.
“И ми и свештена општина, као и два пута сазвани Свештени сабор пред којим је изнето ово питање, доживљавамо као дуг који треба да одужимо.То што нам је Свети Лазар дао Свети појас и ми тај појас који нам је даровао заједно са великим честицама часног крста и са свим моштима које се налазе око часног крста где су чак и Христове власи. Да, то је значајно“, рекао је игуман.
Часни појас Пресвете Богородице биће на челу Спасовданске литије што је према речима игумана Јефрема велики благослов јер, како је рекао, Свети појас где год иде чини веома много чуда.
“А чудо које непрестано чини је трака коју имамо и коју ћемо имати и тамо која је освештана на Светом појасу и њоме се опасују нарочито неплодне жене, бездетни парови и добијају децу“, навео је игуман.
Додао је и да се оболели од рака опасују траком Светог појаса благословеном на Светом појасу и да оздрављају.
“Исто тако и други од многих болести. Ми смо овде сведоци многих, многих чуда. Штавише, написали смо први том који смо превели и на српски језик, а сада се штампа и други том са списком чуда са конкретним личностима које су се десила преко Светог појаса Пресвете Богородице“, казао је игуман.
Говорећи о повезаности манастира Ватопеда са СПЦ и српским народом, игуман је рекао да је сан Светог Саве и његовог оца, који су се срели у Ватопеду, био да постоји самосталан простор за српску православну браћу.
‘А разлог због којег су желели самосталан простор није био жеља да се одвоје од остатка Свете Горе, већ зато што је језик различит и треба они који долазе на поклоњење на Свету Гору да слушају богослужења на свом језику, да виде људе који ће разговарати с њима на њиховом језику.
Додао је да се из бриге за свој народ Свети Сава усудио да затражи један део Ватопеда да му буде дат као независан самоуправни простор, да постане равноправан манастир за српску браћу, а да му је манастир, за време тадашњег игумана, монаха Теостирикта, дао пчелињак манастира Ватопеда.
“Саграђен је манастир Хиландар који је место ходочашћа за нашу српску браћу, а после Свете земље Срби сматрају манастир Хиландар местом ходочашћа и духовног упоришта“, казао је игуман.
Истакао је да је Ватопед много дао Србији јер је “примио у своја недра Светог Саву“ који је, наравно, одлазио тамо у Хиландар увек са благословом манастира јер, како је рекао, “не доноси плод оно што није благословено од институционалних носилаца благодати“.
“И тамо га је потом руководила благодат и постао је први архиепископ Србије и обновио је и духовно препородио сав српски православни народ. Дакле, велика је ствар да Срби то знају и радујем се што ваши ученици од основне школе уче о томе, јер је заиста Ватопед сада један симбол за Србију зато што је извор из којег је произашао манастир Хиландар, а плодови тога манастира, изданци манастира попут Светог Саве и Светог Симеона, заиста су прославили Србију“, истакао је игуман.
Србољуб Убипариповић: Прослава Спасовдана започиње литургијом у Вазнесењској цркви
Духовник у цркви Ружица и декан Богословског факултета јереј Србољуб Убипариповић изјавио је данас да ће прослава славе Града Београда Спасовдана започети литургијом којом ће началствовати патријарх Порфирије у Вазнесењској цркви у Београду.
„Данашњи празник спада у ред 12 Господњих празника и, у складу са тим, биће веома свечано прослављен. Најпре у овој цркви у Адмирала Гепрата у центру Београда, будући да је сама црква посвећена овом празнику величанственом светом литургијом којом ће начастовати патријарх српски Порфирије уз саслужење више архиреја, свештенослужитеља, игумана Светогорског манастира Ватопеда, старца Јефрема, и наравно бројног народа који ће узети учешће у светој литургији“, рекао је Убипариповић у изјави за К1.
Он је подсетио да је у Вазнесењску цркву јуче са Свете Горе из манастира Ватопед стигао појас Пресвете Богородице, а који ће током Спасовданске литије која почиње данас у 19 часова, бити пренет у Храм Светог Саве.
„Као што је већ познато, током јучерашњег дана у поподневним часовима на београдски аеродром, свети манастир Ватопед је, наравно, оличен у лику старца Јефрема, његовог игумана, и у пратњи монаха донео часни појас Пресвете Богородице, једну од највећих светиња коју Света Гора заправо има, и он је тренутно изложен за целивање у цркви Вазнесења Господњег и тако ће све бити до поподневних часова“, рекао је он.
Убипариповић је истакао да ће Спасовданска литија, током које ће бити пренет појас Пресвете Богородице, бити формирана у Улици адмирала Гепрата, а да ће затим преко улица Кнеза Милоша и Српских владара, Трга Славија и кроз Булевар ослобођења и Карађорђев парк доћи до Храма Светог Саве.
„Свечана литија ће бити формирана у улици Адмирала Гепрата, преко кнеза Милоша, затим Српских владара, Трга Славије, Булевара ослобођења, Карађорђевог парка, и сам часни појас ће бити пренет у Храм Светог Саве, где ће после молебана и беседе патријарха бити доступан за целивање и поштовање, исказивање побожности свих православних хришћана све до краја маја месеца ове године“, рекао је он.
Нагласио је да ће током литије, сем појаса Пресвете Богородице бити ношени и свето Јеванђеље, икона која је израђена посебно за данашњу прославу где је приказан и појас Пресвете Богородице, као икона деспота Стефана Лазаревића у чије време је, према претпоставкама, Београд почео да прославља Спасовдан.
„То ће бити заиста један радосни, народни, крсни ход, и не само напросто кретање од једне цркве до друге цркве, него и прилика да се све улице и сав простор и време овога града, ритам овога живота у овоме граду, заправо освећују и на тај начин, уз благослов и заступничке молитве Пресвете Богородице, приносе молитве тројичном Богу“, рекао је Убипариповић.
