Вучић: Наставак консултација у понедељак, избори најраније могу бити 31. маја

Вучић: Наставак консултација у понедељак, избори најраније могу бити 31. маја

Подели:

БЕОГРАД – Председник Србије Александар Вучић изјавио је данас да ће консултације са представницима политичких партија бити настављене у понедељак и навео да ванредни парламентарни избори формално-правно најраније могу бити одржани 31. маја, као и да је могуће да избори буду и крајем марта следеће године, али да тада не би били ванредни.

Вучић је, после консултација са представницима Покрета социјалиста, Савеза војвођанских Мађара и Странке правде и помирења, рекао да је народу обећао ванредне парламентарне изборе и да то значи да избори буду пре краја године. “И гледаћу, колико је могуће, осим ако нам се цео свет сручи на свет, како је кренуло више ништа не можете да искључите, да испуним своје обећање, као и многа друга“, додао је Вучић.

Навео је да је позвао да се разговара о блокадерским захтевима за расписивање избора. “Они су тражили те изборе, свуда напредују изузетном брзином и само што нису освојили власт и потребно је, када људи такве чежње, жеље и тежње изражавају на тако снажан начин, сматрам да је важно да им се одговори. Желео сам да чујем ставове других политичких странака и желећу да их чујем у наредном периоду и поново ћу се по овом питању обратити у уторак“, рекао је Вучић.

Навео је да је са представницима странка које су данас биле на консултацијама разговарао о европским интеграцијама и додао да су њихови ставови веома нијансирани и различити, а да он као председник Републике треба да узме у обзир све њихове ставове и да види шта је то што би на најбољи начин изражавало интересе Србије.

Вучић је рекао да је делегација Покрета социјалиста, коју је предводио председник Александар Вулин, изнела став да је Србији неопходна хитна реконструкција Владе, као и да су снажно против ЕУ и њеног неправедног односа према Србији. Навео је да је са Балинтом Пастором и осталим члановима делегације Савеза војвођанских Мађара разговарао о даљем развоју пријатељства и партнерства између Срба и Мађара и о кључним инфраструктурним пројектима за север Србије, односно Војводину. “Говорили смо и о скором отварању пруге Београд-Будимпешта, али и о новим пројектима. Што се избора тиче, СВМ је увек спреман за изборе и то су данас нагласили“, рекао је Вучић.

Навео је да су представници Странке правде и помирења (СПП) изразили жељу за даљим напретком у успостављањем бољих односа у региону, пре свега са Сарајевом. Додао је да СПП не мења курс проевропске оријентације и политике помирења, а да су разговарали и о инвестицијама и изградњи два ауто-пута, од којих је један Краљево- Рашка-Нови Пазар. “И овај који је, чини се још важнији за Пештерску висораван и Рашку, који иде преко Ариља, Ивањице, Дуге Пољане, па поред Угла до Бољара и договорили да почнемо да радимо на изради пројекта за још неке важне инвестиционе пројекте, али морам да проверим какве су нам могућности по том питању, да не бих данас то обећавао“, рекао је председник Вучић.

Позвао сам на консултације јер су Србији потребне озбиљне одлуке
Председник Вучић изјавио је да је политичке странке позвао на консултације зато што, како је рекао, сматра да се човечанство налази на ивици амбиса и зато што су потребне озбиљне одлуке.

Да покушамо да се на одговоран начин у таквој ситуацији поставимо и урадимо оно што је најбоље за нашу земљу, оно што је најбоље за наш народ. И знам ја унапред, не мора нико да ми говори како ће највећи део странака бившег режима то одбити, јер ‘Вучић тиме купује време’, јер Вучић не знам шта ради, ваљда увек полазећи од себе дођу до таквих закључака“, рекао је Вучић обраћајући се новинарима у Председништву, после састанака са представницима Покрета социјалиста, Савеза војвођанских Мађара И Странке правде и помирења.

Како је рекао, још једном пружа прилику странкама да дођу да искажу своје ставове, а можда и нешто чују о приликама у свету и свему ономе са чим се суочавамо.

Зашто сам толико забринут и зашто сам ово тражио? Тражио сам зато што није могуће једноставно предвидети оно што ће се збивати, а оно што можемо да предвидимо, баш што се све тиче и ситуације на планети, биће веома лоше. Данас већ имамо страховита поскупљења ђубрива, ускоро и несташицу“, рекао је Вучић.

Они који су рекли да неће доћи на разговоре неодговорни, Србија је најважнија.

Александар Вучић изјавио је да је неодговорно и много неозбиљно то што су опозиционе странке најавиле да неће доћи на консултације на које је позвао и истакао да Србија мора да буде најважнија и изнад уских личних и партијских интереса.

Вучић је, после консултација са представницима Покрета социјалиста, Савеза војвођанских Мђара и Странке правде и помирења, одговарају на питање новинара да прокоментарише наводе појединих новинара опозиционих медија да треба да поднесе оставку зато нико неће да дође на консултације са њим, рекао да оставке треба да поднесу они политичари који су одбили његов позив да дођу на консултације, не прихватају дијалог и не желе да разговарају.

„Направили су такве услове да њима сутра нико неће доћи никада на разговоре. Много глупо, много неодговорно и много неозбиљно. Ова земља мора да буде важнија и од нас и од њих. Србија мора да буде најважнија, а не лични, партијски, партикуларни или не знам какви интереси. Ако вас неко зове на разговор, а тај неко надлежан да вас позове на разговор, можда им кажем нешто што не знају или нису чули“, рекао је Вучић.

Додао је да је био на Блиском истоку, да је разговарао са неким људима, као и да су му доступни неки обавештајни подаци који нису оним који су одбили да дођу на консултације. „Можда нешто чују, можда из другачијег угла нешто сагледају. Можда ми кажу нешто паметно што бих прихватио, јер ја сам спреман да разговарам. Ја мислим да о својим оставкама и о свом рејтингу треба да размишља онај ко одбија дијалог, а не онај ко га са обе руке прихвата и онај који га оберучке нуди“, истакао је Вучић.

Како је рекао, живимо у земљи и у ери у којој поједини медији воде политику блокадера, а они политику немају.

Тражим начин да избегнем кандидатуру,али морам бити сигуран да ћемо да победимо
Вучић је рекао да тражи начин да избегне кандидатуру за председника владе на предстојећим парламентарним изборима, али је истакао да мора да буде сигуран да ће земља бити у добрим рукама и да ће, ако буде потребно, помоћи да одговорни и озбиљни људи победе још једном.

„Тражим начин да избегнем кандидатуру за председника Владе, али морам да будем сигуран и уверен да ћемо да победимо, јер не желим да оставим земљу у најгорим рукама. А ако ме питате, ја више нисам ни тако млад, иако сам много млађи од вашег ‘папе’ и од свих осталих“, рекао је Вучић.

Навео је да је дуго на месту председника Србије и да зна да нико од његових политичких противника не може да пронађе да је урадио било шта лоше.

„Знам добро какве су кукавице, молили би ме да се не кандидујем нигде и све би на свету дали само да их не побеђујем и даље. А ја хоћу јер ми је циљ да их озбиљни и одговорни људи победе још једном. Ако може без мене то ћу да учиним, али ако не буде могло, помоћи ћу“, навео је председник Вучић.

На изборима укупно 23 инцидента, од којих су у 20 блокадери нападали наше људе
Председник је изјавио да је током локалних избора 29. марта било укупно 23 инцидента, од којих су 20 изазвали блокадери нападаљући присталице СНС и додао да је обавештен да су сви који су током тих избора нападали људе широм Србије били, како је навео, „дебело плаћени и то кешом из коверте“.

Вучић је, после консултација са представницима Покрета социјалиста, Савеза војвођанских Мађара и Странке правде и помирења, одговарајући на питање новинара како коментарише наводе да су на предизборном скупу СНС у Београдској арени били и плаћени статисти, рекао да странка не може да плати да на скуп укупно дође 80.000 људи, од којих је у самој Арени било њих 37.000.

„Проблем је у томе што ви стварно мислите да некога морате да платите да би мислио другачије од вас и да му псовка и увреда не буду основа програма“, рекао је Вучић.

 

Говорећи о инцидентима током локалних избора, навео је да је укупно било 23 инцидента, без обзира на то што су неки медији пренели да их је било на стотине и додао да је било пет или шест општина у којима није било никаквих инцидената. Напоменуо је да у тих пет или шест општина, поред тога што није било инцидената, нису пријављене ни никакве неправилности на бирачким местима.

„Међутим, у тих 23 инцидента, у 20 инцидената блокадери су нападали наше људе. У једном случају, који је најчешће помињан, сниман и пуштан као видео снимак, јесте напад блокадера на блокадере. То је онај снимак из Куле где адвокати из Новог Сада и још један човек нападају оца и сина. Дакле, то су блокадери тукли блокадере. ​Наравно, пиштољ је вадио блокадер и све друго су то радили они“, рекао је председник Вучић.

 

По закону и Уставу, ректор не би требало да се бави политиком

Александар Вучић поручио је да не види ништа лоше у томе да се ректор Универзитета у Беораду Владан Ђокић кандидује за председника државе, осим чињенице да ректор не би требало да се бави политиком по закону и Уставу.

Вучић је, одговарајући на питање новинара како коментарише то што је Ђокић практично потврдио да ће бити кандидат на председничким изборима и да ће бити његов противкандидат, Вучић је објаснио да сам не може да се кандидује на председничким изборима јер би на тај начин кршио Устав Србије.

 

„Он (Ђокић) је сам одредио да му ја не будем противник, а ја ћу гледати да не будем ни другима ако икако буде могуће. Ако будем морао, онда ћу се кандидовати, само да бисмо их победили“, рекао је Вучић након консултацијама са представницима Покрета социјалиста, Савеза војвођанских Мађара и Странке правде и помирења.

Додао је да би, када крене изборна кампања и ако се Ђокић буде кандидовао за председника Владе и ако и сам буде кандидат, много волео да сучеле аргументе на било који начин. Вучић је, међутим, рекао да се плаши да Ђокић то избегавати и да се тио неће десити.

 

 

 

 

Тагови:

Прочитајте још